pühapäev, 31. jaanuar 2010
Richard
Kalapäev
Vaim valmis, alustasin kokkamist. Teritasin fileerimisnoa ning asusin kala-kalakest nülgima. Selgroog käes, nahk maas, ilusad fileetükid laual. Kus on mu pintsetid? Mulle kohe mitte ei meeldi kui söömise ajal pean veel luid hammastevahelt taga ajama. Kõik kondiraasukesed peab kätte saama. Veidi tüütu töö, aga tuleb ära teha.
Puhas kalaliha, tükeldatud. Mmmmm... juba võtab ilmet.
Edasi on mul vaja välja otsida ained marinaadi jaoks (1kg filee kohta):
Küüslauk – 2 küünt
Värske basiilik – 1spl
Värske petersell – 1spl
Oliivõli – 100-150 ml
Sidrunimahl – 2 spl
Sool – 1 tl
Pipar – tsipa, tsipa
Segan mõnusa marinaadi valmis ja panen tükeldatud kalafilee sellesse seisma. Piisaks tunnist, pooleteisest, aga mulle meeldib kui saab kauem.
Piisavalt kaua (seekord 4 tundi) külmikus seisnud, asetan fooliumi küpsetusplaadile, laon kalatükid ning katan fooliumiga. Küpsetan ahjus 195 kraadi juures u. 40min.
Selline sai siis järjekordse lõhekala saatus.
kolmapäev, 27. jaanuar 2010
Nõelköis
Nõelköis kuulub võhaliste taimeperekonda, kus on 15 liiki igihaljaid ronitaimi. Pärit on ta Kagu-Aasiast: Malaisia, Indoneesia ja Uus-Ginea. Ta on tuntud kui väga hea õhupuhastaja-taim.
Tavalist nõelköit tuntakse ka tarsaniköie nime all.
Õied ja lehed
Meie toatingimustes lill ei õitse. Lehed on läikivad ja nahksed. Olenevalt sordist võivad olla ühevärvilised või erinevate toonidega kirjud. Lehed kinnituvad pikkade painduvate varte külge, mis võivad kasvada nii toe najal kui ka vabalt amplist rippuda.
Kastmine, piserdamine ja väetamine
Kasta ei ole väga palju vaja, lill talub ka kuiva ja enne järgmist kastmist on isegi hea kui muld läbi kuivab. Talveperioodil kastmist veelgi piirata, seda eriti jaheda ruumi korral. Ülekastetud ja liiga märg muld ei ole sobilikud. Parim vesi kastmiseks on vihmavesi, või ka ööpäeva jagu toas seisnud vesi.
Väetamisega tuleb olla ettevaatlik. Kasutada vedelväetist, millega lille kasta vaid kasvuperioodil. Kui kirjulehelist isendit liiga palju väetada annab see tunda lehemustri tagasihoidlikkusega.
Temperatuur
Toatemperatuur on sobilik, kuid taim on tundlik järskudele temperatuurikõikumistele ja alla 16°C ta olla ei tahaks. Pigem hoida ikka soojas ruumis.
Ümberistutus ja paljundamine
Üldiselt pole nõelköit vaja väga tihti ümber istutada, piisab paari-kolme aasta tagant kui ona näha, et pott on juurestikku täis. Pott vali pigem väiksem kui suur. Lehemassi on tal palju aga sellega võrreldes juurepall väike. Kasvab hästi nii toe najal kui amplis. Sobilik on nõrgalt happeline toalillede muld.
Paljundamine on väga lihtne. Ilusamad kasvud võib ära lõigata ja vette juurduma panna. Umbes 3-4 nädala möödudes peaksid juured alla tulema ja noored taimed pannakse potti kasvama. Kauni tulemuse saab, kui kokku istutada palju eri pikkusega noori võrseid. Uue taime jaoks ei pea valima ilusat vart, paljundamiseks võib julgesti kasutada neid varsi, mis on oma atraktiivsuse minetanud. 10cm varrejupid pane vaasivette, aga jälgima peaks ikka seda, et alumine ots vette saaks. Juured tulevad alla ja võidki uue taime potti istutada. Esimest versiooni võib kasutada näiteks kui tahate saada täiesti uue ja koheva lille, viimast meetodit aga olemasolevale puntrale lisa istutades.
Erihooldus
Amplis kasvavat taime on soovitatav veidi tihemalt kärpida kui toenajal kasvavat, kuna ülalt alla ripuvad varred on ilusamad kui need on kompaktsed ja ei ole väänatud üles-alla. Palju erinevas pikkuses rippuvaid varsi annavad taimele kena kuju aga pikkuseerinevus ei tohiks olla liiga suur, välimus muutub lohakaks kui tal on vaid paar-kolm pikaks veninud väheste lehtedega rootsu. Toe najal on võmalik hõreda lehestikuga varred paremini peita, väänates neid ümber toe. Lille kärpimisega võib olla julge.
Asukoht toas
Sobib varjuline asukoht, kuigi, kirjulehelise lille puhul on soovitatav hoida heas valguses, et lehed oleksid suutelised värvuma kirjuks. Otsene päike kahjustab lehti neid põletades. Soe ja niiske ruum on sobilik.
Minu nõelköis
Lill toodi mulle aasta tagasi kingituseks. Oli pandud ronima 0,8m toe najale – pikkust oli nii palju, et ulatas üles ja keeras teisele ringile alla tagasi. Välimuselt oli ilus kähar. Nii nagu alati, polnud mul õrna aimugi, kuidas selle taimega käituma peaks, otsisin netist inffi ja oma julgustuseks sain teada, et on hästi räsimist taluv lill. Mõne aja möödudes ja julgust kogudes harutasin kogu puntra laiali, et see ümber istutada.
Lumisel ajal on aga veel see mure, et katuseaknad on kinni ja valgust vähe, siis olen hoidnud tütre toa ust avatuna, et suurest aknast veidigi lisavalgust tuleks. Mõningate vahedega püüan lille keerata. Mingi aeg tagasi oli ta kaua ühtepidi ja osa lehti venitasid end hästi pikalt välja, ikka valguse poole. Vahel harva, kui viitsimist on, vean oma nõelköie alla vanni ja mängin talle vihmast päeva, selleks lasen talle otse dushist leiget vett, tavaliselt siiski pihustan pritsist. Kui lehed muutuvad tolmuseks pühin neid peale pihustamist salvrätikuga – vahel on tüütu töö aga mõnikord täitsa tore. Minu laiskuse juures on vahel lill ka kuivust pidanud taluma, seda teeb ta hästi. Pole siiani midagi juhtunud. Tänuväärt omadus see kuivuse kannatamine. Tagasilõikamist ma peale ümberistutamist teinud pole, küll aga naksan ära lehed, mille kass ja tütreraas katki on rebinud, olen täheldanud, et nendest murtud lehe kohtadest ajab lill vahel ka harusid
esmaspäev, 25. jaanuar 2010
Vriisea
Õied ja lehed
Pikk, mõõkjas õisik. Õisiku sees on pisikesed kollased õied. Tumerohelise läikiva lehestikuga, lehed moodustavad roseti. Lehed võivad olla nii ühevärvilised kui ka dekoratiivsed põiki triipudega.
Kastmine, piserdamine ja väetamine
Kasta tuleb korrapäraselt leige veega. Kastma peaks nii, et leherosetti jääks vesi. Veerosetis peaks hoidma pidevalt vett, seda sageli vahetades. Vee hoidmne roseti keskel ei ole vajalik vaid juhul kui lill asub jahedas ruumis. Taim talub lühiajalist, isegi kuni mõnenädalast läbikuivamist, kuid ülekastmine võib saada saatuslikuks. Suvel võiks kasutada kastmiseks vihmavett, mis võib olla lausa soe.
Kuiva õhu puhul peaks lille suhteliselt sageli veega piserdama kuna ta eelistab niisket õhku.
Vriiseat tuleks väetada kevadest sügiseni üks kord kuus lahjema väetiseseguga, erinevad väetisepulgad pole aga parim valik.
Temperatuur
Talub suhteliselt jahedat aga ka sooja toatemperatuuri, vahemik 15-24°C on sobilik. Üldiselt on siiski soojus see, mis aitab vriiseal lopsakalt kasvada.
Ümberistutus ja paljundamine
Paljundamiseta on ta hooajaline lill. Peale õitsemist annab taim hulgaliselt võsusid, mis tuleks kevadel või nii umbes mõne kuu vanuselt ettevaatlikult eraldada, sealjuures jälgi, et pisikesed juured võimalikult terveks jääksid. Istuta eraldi pottidesse ja hooldada samuti nagu eelnevalt. Pisikesed taimed juurduvad üldiselt kiiresti aga soovitatav on hoida lillebeebid kuni juurdumiseni soojas, isegi 25°C. Sobib mõõdukalt happeline muld (pH4,6-5,5). Hoolitse, et drenaash oleks korralik.
Erihooldus
Iga võrse õitseb vaid korra elus. Peale õitsemist kuivab õit kandnud leherosett ära, mis kolletudes tuleb mulla pinnalt ettevaatlikult ära lõigata, olles tähelepanelik ja mitte vigastada uusi taimekesi. Tavaliselt kasvatab taim uued noored tütartaimed kohe kõrvale, mida kevadel võib jagada.
Asukoht toas
Vriisea eelistab hajusat valgust ja otsest päiket ei talu. Otsese päikese käes saab lill päikesepõletuse. Sobilikud on hea õhuliikuvusega asukohad.
Minu vriisea on punane. Lill sai ostetud hiljuti, mõni nädal tagasi K- Rautast koos punase potiga. Sellist potti ma muidu ostnud polekski aga kuna see lillega komplektis oli, polnud mul vastu kah midagi, nüüd meeldib väga. Oma koha leidis köögis aknast umbes kolme meetri kaugusel, keskmise valgustatusega nurgas. Ise siin mõtlen, et peaks ta ikka vist rohkem akna juurde vedama. Mõtlen, vaatan, arutan. Taimeke ise on kena, lehed korralikud ja õis tugev, valisin poes teda ikka hulk aega, et ikka korraliku saaks. Mees küsis muidugi kas ma olen ikka kindel, et mul just praegu kohe ja just seda lille vaja, loomulikult, just seda ja KOHE. Nüüd poputan teda, loodetavasti siis ikka kasvab kenasti ja on silmailuks. Ostes öeldi poes, et see on gusmaania ja kuna ma ise ei teadnud kes ta on, siis uskusingi. Tegelikult vahet pole, ma tahtsin lille ju välimuse, mitte nime pärast.
Mida kujutab anupesa tegelikkuses.
Omamata oma majas elamise kogemust (suved vanaema juures ei loe), otsustasime 2007 aasta suvel osta maja, no kui seda, mille me endale soetasime, nii võib nimetada. Nii nagu paljud asjad minu puhul oli ka maja ost minu järjekordne „ma Tahan! Tahan kohe! Tahan just seda!”. Abikaasal polnud pooltki minu vaimustusest, sest tema nägi ja mõistis palju reaalsemalt, mida see endaga kaasa toob.
Maja on ehitatud 40-date aastate alguses, palkmaj
Esimesele korrusele seadsime end sisse kahte tuppa ja kööki ning alustasime ehitusega. Esmalt ei osanud kust alustada ja kuhu poole joosta. Siiski sai kiirelt selgeks, et esmane on saada vesi sisse, inimlik toalett ja vann. Ega esimesel aastal muud ei jõudnud kui korraliku kanalisatsiooni ja vanni-WC. Talve nokitses mees maja teist korrust lammutades ja koristades. Maja korda saamise seadsime primaarseks - 5 aastaga valmis. Nüüd on 2,5 möödas.
Esimene suvi (2008) möödus Husqvarna laulu ja vikati vuhina saatel. Maha võtsime juba majja tungiva võsa, suured kuused keset hoovi, mis ei lasknud tibagi päikest majale. Nõgeseid, metsistunud vaarikaid ja kibuvitsa nüpeldasime, et krundil liikuma pääseda.
Korjatud sai tohutus koguses prügi, mis põõsasstesse loobitud oli. Nii mõnegi põõsa oleksin alles jätnud kui oleks olnud võimalik aastatega sinna kogutud praht kätte saada. Inimesed on hooletud, praht loobiti otse trepilt esimesse põõsapussakasse.
Suure töö tegi traktor, mis hoovipeale lahti sai lastud. See aga ei tähenda, et käsitsi midagi ei tehtud. Käed olid rakkus ja reha-labidas olid suurimad sõbrad. Sügiseks olin käsitsi laiali ajanud 40 tonni mulda ja külvanud muru. Minu jonnakus (rasedaga pole mõtet vaielda) ei lasknud kevadeni oodata kuna tahtsin, et juba kevadel oleks muru kuhu end külili visata.
Jätkus ka majaehitus, nimetagem seda ehituseks kuna remondi mõõtmetest on asi väga kaugel.
Eelmisel aastal (2009) võtsime aias rahulikumalt. Palju aega kulus beebi eest hoolitsemisele ja tegin enamasti vaid hooldustöid ja harisin „kapsamaad” kuhu olin pannud porksi, sibulit, hernest, kurki ja veel üht-teist nämmat.
Mees oli aga ametis majaga aasta alguses valmis teine korrus ja esimese lammutus tekitas peavalu ja punne. Ehitus käis täies hoos.
Tänaseks on jäänud veel veidi siseviimistlust sealhulgas laudpõranda lihvimine ja õlitamine.
pühapäev, 24. jaanuar 2010
Tääkliilia
Õied ja lehed
Taime õied on valged või kreemikad, kuid meie tubastes tngimustes õitsemine on üliharuldane. Jäigad mattrohelised, nahkjad ja mõõkjad lehed on kareda servaga.
Kastmine, piserdamine ja väetamine
Soojas toas kasta aastaringselt mõõdukalt, kuid kui talvel jahedasse ruumi viid, ära kasta peaaegu üldse, piisab ka kord kuus.. Taim armastab hea trenaashiga potimulda ja ei taha seisvat vett. Liiga märja mulla tõttu võivad juured mädanema minna. Tääkliilia kastmise puhul kehtib reegel, pigem vähem kui rohkem. Olles võimeline kasvama kenasti keskküttega ruumi kuivas õhus võiks teda siiski vahel veega üle piserdada.
Tarbib vähe. Alustage väetamist istutusjärgsel aastal, väetage kasvuperioodil kord kuus.
Temperatuur
Parim toatemperatuur 18-24°C. Talvel ideaalne 10°C ringis.
Ümberistutus ja paljundamine
Ümberistutades vali pigem raskemat sorti pott, kerges plastikpotis on oht, et taim kukub ümber. Kasuta mõõdukalt happelist mulda ja korralikku drenaashi.
Paljundamiseks kasutatakse tüvest lõigatud pistoksi.
Erihooldus
Tääkliilia on vähenõudlik ja sobib algajale lillekasvatajale. Varasuvel, kui öökülmaoht möödas, tõstke tääkliilia õue – rõdule või terrassile, otsese päikese eest varjatud paika.
Asukoht toas
Tääkliilia sobib oma suure kasvu tõttu avaratesse ruumidesse, kuid on olemas ka väiksema mõõdulisi taimi, mis mahuvd aknalauale või pika tüve otsas olevate ning kõrgele ulatuvate lehtedega isendeid kitsamatesse nurkadesse madala mööbli vahele. Ideaalne hästi valgustatud talveaeda. Talub suvist otsest päikest, kuid meelsamini on siiski hästi valgustatud, kuid pisutki varjulises kohas. Samuti talub talve jahedust ning kuiva õhku.
2. Pika peenikese varre küljest lõikasin veel u. 5cm jupid (2tk) ja vaasi, pealt hõõrusin lõikehaava tuhaga (pookevaha mul pole).
a) Sahvrisse jahedasse
b) Elutuppa sooja
3. Pisike tüng jäi potti, pealt hõõrusin lõikehaava tuhaga. – ehk ajab ka uusi tutikesi külge
Külm ilm ja veekriis
laupäev, 23. jaanuar 2010
Pitslehik
Õied ja lehed
Õied on väikestes püstistes õisikutes. Ovaalsed lehed on sõltuvalt sordist, kaunite valgete või roosade soontega, mis kujundavad lehtedele võrgustiku. Lehed kasvavad laiuvalt umbes 30cm ja kõrgusega kuni 15cm.
Kastmine, piserdamine ja väetamine
Suvel hoia potimuld niiske, kuid mitte liigselt märg. Kasvuperioodil sageli piserdada. Väldi ülekastmist, eriti talvel. Pitslehiku juured on üsna õrnad ja lähevad liigniiskuses kergesti mädanema, eriti kui ruum on jahe. Potimullal ei tohiks lasta ka päris läbi kuivada.
Suvekuudel, kui taim täies kasvuhoos, väeta roheliste toataimede väetisega iga kahe nädala tagant.
Temperatuur
Aastaringselt 18-20°C koos paraja niiskusega.
Ümberistutus, paljundamine
Taim istutage ümber igal aastal kasutades mõõdukalt happelist mulda.
Kuna noored taimed näevad kenamad välja, uuendage oma pitslehikut paari aasta tagant. Pistikud (ladvapistikud) paljundamiseks võtke kevadel. Ümberistutades pane poti põhja drenaashikiht. Potiks sobib madal ja lai anum, midagi kausi sarnast, kus lill mööda mullapinda kasvada saaks. Taim on laiuva kasvuga ja mullapinnal roomates juurdub hõlpsasti võrsete sõlmekohtades. Samas võib teda kasvatada ka amplis, kus lille varred lasta alla rippu kasvada.
Erihooldus
Kuna tegemist on suhteliselt vähenõudliku lillega on tema hooldamine lihtne. Sellele madalakasvulisele ronitaimele on soojus ja suur niiskus väga olulised. Kena taime omamiseks peab teda uuenama kuna just noored taimed on ilusad. Uuendada võiks paari aasta tagant.
Asukoht toas
Pitslehik ei võta palju ruumi. Paigutada võiks madalamale asukohale, et tema ilusaid võrgustikuga kaetud lehti paremini näha oleks. Kasvab edukalt koos teiste taimedega. Sobib hele hajusvalgus, saab hakkama ka vähese valgusega kuid otsest päikest tuleks vältida. Kasvatada kas ida- või läänepoolsel aknal. Kõige paremini edeneb kaunitar niiskes soojas ruumis. Sobilik vannitoa- ja terraariumitaimeks.
Minu pitslehik
Ostsin mõned aastad tagasi kuna lille välimus oli sümpaatne. Olen teda hoidnud nii poolvarjus kui ka päikese käes. Päikese käes ei olnud tegelikult midagi hullu, kasvas ilusasti, ainult et kasta tuli väga-väga tihti. Varjus olles on lihtsam. Lõpuks leidis see taimeke omale koha vannitoas kapil, aknast veidi eemal aga kuna meil vannitoas üsnagi suur aken, siis valgust on seal küllaga. Aegajalt pihustan talle vett ja kui kastan siis otse dushist, nii saavad lehed mõnusa vihmasahmaka ka kätte. Vahel näpsan mõne liiga pikaks veninud varrekese lühemaks ja lehed, mille servad kuivanud, need saab ka enamasti ära võetud. Pean tunnistama, et olen aegajalt olnud mitte piisavalt hoolas kastja. Lille muld on päris kuiv olnud. Üldiselt on pitslehe lehed sellised krabisevad nagu paberist, aga kuiva mulla tõttu langevad nad longu ning on pehmekesed. Peale järjekordset kastmist taastub lill kiiresti. Niisiis võin väita, et lill talub ka mõningast kuivusmomenti. Õisi mu pitslehel pole olnud.
reede, 22. jaanuar 2010
Iga toataim õigel kohal

Gusmaania
Õied ja lehed
Tumerohelise läikiva lehestikuga, lehed moodustavad roseti. Õied on kõrglehtedega ja ilusad eredavärvilised - lilla, punane, roosa, kollane. Õitseb kaua, isegi kuni pool aastat.
Kastmine, piserdamine ja väetamine
Kasta tuleb korrapäraselt leige veega, eelistatult pehme veega. Kasvuperioodil märtsist augustini valatakse vett lehtedele ja leherosetti. Puhkeperioodil hoitakse rosett kuiv. Enne järgmist kastmist peab muld olema jõudnud kuivada. Taim talub lühiajalist, isegi kuni mõnenädalast läbikuivamist. Juured ei talu pidevas vees olemist ning seega võib ülekastmine olla problem, mis viib taime väljasuremiseni.
Gusmaaniad eelistavad relatiivset õhuniiskust vahemikus 40…60%. Kuna lill armastab kõrget õhuniiskust, peab teda aegajalt piserdama, seda eriti talvel kütteperioodil, mil tubane õhuniikus langeb madalale.
Kuna gusmaania on suhteliselt vähenõudlik taim, ei vaja ta pidevat väetamist. Piisab kui kasvuperioodil väetada ainult üks kord lahja väetiselahusega, nii võib kasta lehti kui ka valada roseti põhja.
Temperatuur
Gusmaaniad kasvavad troopikas või subtroopikas ja meie tubastes tingimustes kasvab ta hästi. Toatemperatuur 18-20°C on sobilik. Madalam temperatuur ei tee ka midagi hullu, eriti kui see pole pidev. Lühiajaliselt võib ta olla kuni 15°C ruumis.
Ümberistutus ja paljundamine
Istutatakse ümber harva. Paljundamiseta on ta hooajaline lill. Peale õitsemist annab taim hulgaliselt võsusid, mis tuleks kevadel eraldi pottidesse istutada ja hooldada samuti nagu eelnevalt. Pisikesed taimed juurduvad üldiselt kiiresti ja neist kasvavad ilusad täisjõus lilled Soovituslik on panna poti põhja korralik drenaashikiht, milleks sobib näiteks kergkruus. Hästi sobib õhurikas ja hea vee läbilaskvusega kasvusubstraat, mõõdukalt happeline muld (pH4,6-5,5).
Peale ümberistutamist jälgi, et värskelt istutatud taimed kenasti püsti püsiksid, nõrkade juurte tõttu on neil kalduvus viltu vajuda. Istutamiseks vali pigem väike kui suur pott, sobib nii savi kui ka plastikpott. Savipotis kasvatades tuleb lille lihtsalt tihemini kasta ja plastikpotis harvemini kuna plastikpott laseb mulla niiskusel kauem säilida.
Erihooldus
Iga võrse õitseb vaid korra elus. Peale õitsemist kuivab õit kandnud leherosett ära, mis kolletudes tuleb mulla pinnalt ettevaatlikult ära lõigata, tuleb olla tähelepanelik, et mitte vigastada uusi taimekesi. Tavaliselt kasvatab taim uued noored tütartaimed kohe kõrvale, mida kevadel võib jagada. Gusmaaniad eelistavad head õhustatust. Värske õhk varustab neid süsinikdioksiidi ja niiskusega. Lihtsaim viis õhustatuse parandamiseks on akna avamine.
Asukoht toas
Talub erinevaid valgustingimusi, kuid siiski tuleks vältida otsest päikest. Kui valgust on vähe ei näe lill nii kena välja kui heas valguses kuid suudab siiski toime tulla. Valgusvajadus on sarnane orhideede valgusvajadusega.
Minu toataimed
Tänase seisuga kuulub mu toalillede kollektsiooni 14 taime, milledeks on:
- Diifenbahhia
- Draakonipuu
- Gusmaania
- Harilik luuderohi
- Hiina pasunapuu
- Kuuking
- Käändbokarna
- Nõelköis
- Pitslehik
- Potiroos
- Ratsuritäht
- Tääkliilia
- Wallise tõlvlehik
- Mini kaktused, ma isegi ei tea kuidas neid teisiti nimetada
Kindlasti tuleb hoolealuseid juurde. Majaehitus on siseviimistluse järgus, varsti on rohkem ruumi ja võimalusi rohelisi sõpru majutada.